Kávovary od A po Z alebo čo všetko vedieť pri výbere kávovaru

Káva už od nepamäti hýbe alebo skôr pomáha rozhýbať svet. Každý správny kávičkár má svoj obľúbený spôsob prípravy tohto lahodného nápoja, či už klasickú „nesku“, filtrovanú kávu, french press alebo jednoducho stlačí gombík na kávovare. A práve o tej poslednej možnosti sa dozviete v tomto článku viac.

Na dnešnom trhu existuje mnoho druhov kávovar, od najjednoduchších „kapsulových“ kávovarov, tie je možné zakúpiť už od 30€ cez rôzne viac či menej profesionálnejšie pákové kávovary až po plne automatické kde Vašou jedinou úlohou je vybrať si to na čo práve máte chuť.

Kapsulové kávovary

Kapsulové kávovary používajú na prípravu nápojov kapsule, kde je káva už zomletá a nadávkovaná. Obsluha týchto zariadení je veľmi jednoduchá, stačí vložiť kapsulu, zacvaknúť, stlačiť gombík a o pár sekúnd už Váš obľúbený nápoj tečie do pohára. Existuje obrovské množstvo kapsúl, z ktorých je možné pripraviť rôzne nápoje (od čajov, horúce čokolády, rôzne druhy latté až  kapučína a esspreso). Kapsule vyrábajú už aj popredný producenti kávy ako je napríklad americký Starbucks, L´or alebo Tchibo.

Výhodami tohto druhu prístrojov sú
Kompaktné rozmery
Jednoduché ovládanie
Relatívne nízka cena
Jednoduchá údržba
Široký výber kávových nápojov
Drahšie modely majú funkciu automatického dávkovania množstva vody

Nevýhody
Nedokáže pripraviť viac šálok naraz
Kapsule síce obsahuje kávu ale neobsahuje vôňu čerstvo namletého kávového zrna
Cena kapsúl

Starostlivosť o zariadenie

Starostlivosť o tento druh kávovar je veľmi jednoduchá, zariadenie je možné prepláchnuť po vložení špeciálnej „kapsule“ (väčšinou ide o plastový žetónik s čiarovým kódom) , ktorú kávovar prečíta a vpustí do systému horúcu vodu.

Pre odvápnenie zariadenia stačí do nádobky pridať tekutý alebo tabletový odvápňovač a spustiť preplach.

Pákové kávovary

Oproti kapsulovým a automatickým kávovarom počítajú pákové espressovače s vašou spoluprácou. Príprava kávy u nich neznamená len stlačiť jedno tlačidlo a počkať pár sekúnd na šálku ako v prípade automatických kávovarov. Pákové kávovary nemávajú totiž zabudovaný mlynček a automatický dávkovač. A preto je správne namletie kávových zrniek aj natlačenie kávy do sitka na vás. Sú obľúbené u milovníkov kávy, ktorí poznajú zákonitosti jej prípravy a radi sa podieľajú na celom procese od zrnka až po hotovú šálku. 

Pri výbere kávovaru je nutné zvážiť ako často sa bude používať a taktiež aj to či budete kupovať už namletú kávu alebo radšej zainvestujete a kúpite si ku kávovaru aj mlynček vďaka ktorému bude Vaša káva vždy čerstvá.

Okrem samotnej kávy má na jej chuť vplyv aj obsluha kávovaru ( spôsob akým sa káva pripravuje) ale taktiež aj kávovar. Konkrétne tlak v kávovare pod, ktorým je systémom vpustená voda. Tlak by mal dosahovať aspoň 9 barov avšak pre naozaj kvalitné espresso je potrebný tlak až 15 barov. Existujú aj lacnejšie prístroje s tlakom cca 2 bary, ale v tomto prípade sa pôžitku s dobrej kávy veľmi nedočkáte.

Výhody
Ideálne pre ľudí, pre ktorých je príprava kávy pôžitkom
Zachováva chuť a arómu kávy

Nevýhody
Náročnejšia údržba
Viac práce s prípravou kávy

Starostlivosť o zariadenie

Každodenná starostlivosť o pákový kávovar

  1. Vyčistenie hláv kávovaru pomocou slepého sitka a špeciálnej kefky
  2. Očistenie portafiltrov (páka alebo dvojpáka) a ich sitiek štetcom či handričkou, aby v nich nezostávali zvyšky poslednej kávy, ideálne pred každým novým espressom
  3. Utretie výdajníkov pary handričkou a odstrekov naprázdno, najlepšie opäť vždy pred každým použitím
  4. Odmočeníe výdajníkov pary v citrónovej vode počas noci
  5. Odčerpanie dostatočného množstva vody z výdajníkov horúcej vody po zapnutí kávovaru

Týždenná údržba pákového kávovaru
Optimálne každých sedem dní vyčistite pákový kávovar pomocou chemického prostriedku. Do kúpeľa pripraveného napr. z cafizy a vody ponorte páky, sitká a ďalšie súčiastky a nechajte niekoľko minút pôsobiť. Po vybratí ich starostlivo umyte pod tečúcou horúcou vodou, nechcete predsa kávu s chemickou príchuťou.

Odvápňovanie

Pákové kávovary zriedkakedy disponujú automatickým odvápňovacím programom, budete to musieť urobiť manuálne. Ak sa v návode na odvápnenie neuvádza inak, vypnite kávovar a vyprázdnite nádržku na vodu. Nalejte (alebo nasypte a rozpustite, alebo vhoďte tabletku – v závislosti od toho aký prostriedok použijete) do nej vhodný prostriedok na odvápnenie a dolejte doplna vodou. Zapnite kávovar a pustite vodu, akoby ste robili kávu. Nechajte vodu pretekať niekoľko – asi 20 sekúnd a potom prietok vody zastavte. Vypnite kávovar a nechajte roztok pôsobiť zhruba 20 minút. Potom kávovar opäť zapnite a celý proces opakujte, až kým neminiete skoro celú nádržku. Asi štvrtinu nádržky si nechajte a vypustite roztok aj cez trysku na paru (ak to Váš kávovar umožňuje). Následne nádržku dobre vypláchnite a nalejte do nej čistú vodu. Použite celú nádržku čistej vody na dôkladný preplach kávovaru a parnej trysky.

Automatické kávovary

Výhodou plnoautomatických kávovarov je šetrnosť oproti iným typom. Ich cena je síce zo všetkých najvyššia, ale prevádzkové náklady sú minimálne  (v prepočte na jednu šálku aj desaťkrát nižšia ako pri kapsulových kávovaroch). Ich ovládanie je navyše (pretože sú väčšinou vybavené displejom alebo kontrolkami) veľmi intuitívne a mimoriadne jednoduché. Pre naozajstných kávičkárov je tu dobrá správa, tieto kávovary dokážu viac, než len pripraviť obyčajné espresso. Vyššie modely sú vybavené systémom pre šľahanie mlieka, takže dokážu vytvoriť aj dokonalé cappuccino, latté, flatwhite alebo akýkoľvek iný mliečny nápoj.

Podobne jednoduchá, ako je ich obsluha, je aj údržba. Výrobcovia sú v tomto prípade dômyselní a drvivá väčšina plnoautomatických kávovarov disponuje programom automatického preplachovania, ktorý kávovar vyčistí za vás. Samozrejme, čas od času je potrebné skontrolovať aj vnútro prístroja. To je potrebné urobiť ručne (vybrať centrálnu jednotku, opláchnuť ju pod tečúcou vodou a vrátiť ju späť). Zabránite tak usadzovaniu zvyškov kávy a vzniku plesní. Rovnako by ste nemali zabúdať na odvápňovanie. Bez toho je tu totiž riziko, že po čase by došlo k poškodeniu stroja. Aj táto činnosť je našťastie dosť často automatická a kávovar ju zvládne po vašom príkaze vykonať sám.

Výhodou týchto modelov je mlynček na kávu, vďaka ktorému bude vždy čerstvá. Je však treba dávať pozor na materiál, z ktorého sú vyrobené. V zásade sa používajú dva – keramický (odolá teplu, neprehrieva sa, ale ľahko sa rozbije a oprava je náročná) a oceľový (odolnejší, ale môže kávu spáliť). Rozhodujúca je v tomto prípade aj hrubosť namletej kávy – od nej sa odvíja jej chuť.

Výhody
Čerstvosť kávy
Ľahké ovládanie
Nízka cena za šálku kávy

Nevýhody
Vysoká cena

Na záver by som ešte rád povedal, že kávovarov existuje mnoho a je len na Vás pre, ktorý sa rozhodnete. Treba ale stále myslieť na to, že ak chceme aby niečo správne fungovalo je potrebné sa o to starať a platí to aj v tomto prípade. A nezabudnite dobrá káva nikdy nie je zlá.